Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury
ul. J Piłsudskiego 2a
28-400 Pińczów

+48 41 357 24 24
+48 41 357 24 53
psck@psck.pl

 

NIP 662-16-66-537
ING Bank Śląski 
70 1050 1429 1000 0022 4221 6469

   

                

II Ogólnopolski Plener Malarski "Śladami Krzysztofa Buckiego"

"Jeśli sztuka jest wielką rzeką, to ja jestem małym zakolem." Dokładnie dziś, w 592. rocznicę lokacji Pińczowa, rozpoczyna się II Ogólnopolski Plener Malarski przypominający twórczość jednego z najwybitniejszych malarzy pochodzących z Pińczowa - Krzysztofa Buckiego. 12 artystów z całej Polski, m.in. z Warszawy, Rzeszowa, Tarnobrzegu, Katowic i Staszowa, będzie przez najbliższy tydzień tworzyć obrazy inspirując się dorobkiem i twórczością Krzysztofa Buckiego. Pejzaże, architektura, ulubione dla artysty miejsca w rodzinnym Pińczowie utrwalone zostaną na płótnie i pokazane na wystawie w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury.
"Jego życie twórcze wypełniała fascynacja Pińczowem, miastem dzieciństwa, które stało się miejscem jego malarskich powrotów. Zawsze był silnie związany z tym miastem, z Ponidziem, co mocno dostrzegamy w jego pracach." - mówi Andrzej Kozera - komisarz pleneru.
Głównym organizatorem pleneru jest Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów. "W ramach obchodów lokacji miasta pragniemy przypominać osoby, które w szczególny sposób zapisały się w jego dziejach. Krzysztof Bucki utrwalał piękno Pińczowa i Ponidzia w malarstwie, dziś my - poprzez plener - oddajemy hołd jego twórczości." - mówi Burmistrz Włodzimierz Badurak.
Sponsorami pleneru są: Urząd Miejski w Pińczowie, Regesta S.A. oraz Bank Spółdzielczy w Pińczowie.


Krzysztof Bucki (1936 – 1983) urodził się w Pińczowie i tutaj został 37 lat temu pochowany. Jego nagrobek zdobi chusta św. Weroniki i popiersie artysty. Był wybitnym malarzem, absolwentem krakowskiej ASP, ale znaczna część swego życia spędził w Opolu, gdzie tworzył. Jego malarstwo mieli okazję podziwiać bywalcy renomowanych galerii w Paryżu, Bratysławie czy Budapeszcie. W latach 70 -tych w wydanym na Zachodzie kompendium wiedzy pt. „Malarstwo, rzeźba i architektura” jego nazwisko jest wymieniane jako jednego z nielicznych Polaków, pośród nazwisk artystów z całego świata. W wielu uczelniach artystycznych w przedmiocie „historia sztuki” studenci poznają i analizują jego dokonania.

 

zapisy